Złamania a ryzyko śmierci u osób starszych

Wraz z wiekiem wzrasta u ludzi ryzyko przeróżnych złamań. Spowodowane jest to postępującą osteoporozą, czyli chorobą prowadzącą do zmniejszenia gęstości tkanki kostnej. Dotyka ona głównie kobiety. Szacuje się, że nawet co czwarta kobieta w szóstej dekadzie życia jest nią dotknięta, a po ukończeniu 70 lat ten odsetek wzrasta nawet dwukrotnie. Jak się przed nią ustrzec?

Zdrowy tryb życia, czyli wyważona dawka ćwiczeń fizycznych, a także odpowiednia dieta znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę, jednak nic nie da stuprocentowej pewności. Jeśli w Twojej rodzinie znajdują się osoby starsze, warto zwrócić szczególną uwagę na ryzyko złamań, a jeśli już do nich dojdzie, minimalizować ich skutki.

Złamanie kości udowej największym zagrożeniem

Złamanie szyjki kości udowej, czyli popularne „złamanie biodra”, jest bardzo niebezpieczne i potrafi prowadzić nawet do śmierci. Dobry ortopeda Warszawa to podstawa opieki nad osobą starszą, która zauważyła u siebie pierwsze objawy osteoporozy. Znalezienie lekarza, który pochyli się nad stanem zdrowia chorego w sposób kompleksowy jest nie lada wyzwaniem. Portal rehasport.pl może być w tym bardzo pomocny. Niezależnie od tego, czy szukasz dobry ortopeda Warszawa, poradnia ortopedyczna Warszawa, czy szpital ortopedyczny Warszawa na rehasport.pl znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje, aby uzyskać pomoc w razie urazu Twojego lub kogoś bliskiego.

Jak i gdzie leczyć złamanie biodra?

Niestety leczenie tego typu złamań jest niezwykle trudne. Dlatego zwykle kończy się to leczeniem w takich instytucjach, jak szpital ortopedyczny Warszawa, gdzie dochodzi do operacji. W zależności od stanu zdrowia osoby doznającej urazu wybiera się metodę leczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Jest to tak zwany etap wczesny szpitalny. Kolejnym jest etap późny szpitalny, który odbywa się na oddziale rehabilitacyjnym. Ostatnią prostą do odzyskania sprawności po złamaniu biodra jest stała kontrola ambulatoryjna, którą sprawuje poradnia ortopedyczna Warszawa. Okres rekonwalescencji po takim złamaniu trwa zwykle ok. pół roku, jednak z wiekiem czas ten się wydłuża, a odzyskanie pełnej sprawności może być w niektórych przypadkach niemożliwe. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, bo jak stare przysłowie mówi: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *