„Sport to zdrowie” jest powiedzeniem bardzo popularnym, jednak nie do końca prawdziwym. Wysiłek fizyczny jest oczywiście zdrowy i dla większości wskazany, ale w rozsądnych ilościach. Zbyt duże obciążenie organizmu, czy nieprzygotowanie ciała przed ćwiczeniami może bowiem prowadzić do kontuzji i problemów zdrowotnych.

Najbardziej narażoną na kontuzje częścią naszego ciała są nogi. To one utrzymują nasze ciało w pozycji stojącej i to one przyjmują na siebie większość przeciążeń podczas intensywnego treningu. Warto zatem trzymać się kilku zasad, by ustrzec się przed kontuzjami. Najpopularniejszymi z nich są: chondromalacja rzepki, zerwania, bądź naderwania więzadeł, zapalenia ścięgna Achillesa, rozcięgno podeszwowe, zwichnięcie stawu kolanowego, czy zespół pasma biodrowo- piszczelowego potocznie nazywany kolanem biegacza.

Rozgrzewka kluczem do zdrowia

Kontuzja może przydarzyć się każdemu, jednak jej ryzyko możemy skutecznie minimalizować. Podstawową zasadą jest odpowiednie przygotowanie ciała poprzez rozgrzewkę przed treningową. W trakcie rozgrzewki należy przygotować wszystkie partie mięśni z naciskiem na te, które chcemy ćwiczyć. Odpowiednio przygotowane mięśnie i stawy będą mniej narażone na uszkodzenia, co pozwoli uniknąć wspomnianych wcześniej kontuzji takich, jak chondromalacja rzepki, która charakteryzuje się silnym i narastającym bólem w obrębie kolana.

Metody leczenia

Każda kontuzja wymaga indywidualnego podejścia do leczenia i rekonwalescencji. Czasami wystarczy ograniczyć ćwiczenia, jednak te poważniejsze kontuzje wymagają ingerencji specjalistów. Artroskopia stawu kolanowego to jeden z zabiegów, które nie są zbyt inwazyjne, a potrafi zdziałać cuda. Na czym polega? Artroskopia stawu kolanowego polega na wprowadzeniu do stawu artroskopu oraz innych urządzeń medycznych, jak np. haczyk. Do niedawna artroskopia stawu kolanowego pomagała również w diagnostyce, jednak wraz z rozwojem innych metod diagnostycznych jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa jest używana w tym celu coraz rzadziej.

Specjalistów, którzy Tobie pomogą znajdziesz też na https://www.rehasport.pl/ortopeda/warszawa,c,s

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *